Python

Python Kurulumu (Mac , Windows ve Linux)

Python kod yazabilmek ve yazdığımız kodları çalıştırabilmek için python kurulumuna ihtiyacımız vardır. Python hemen hemen tüm işletim sistemleri tarafından desteklenmektedir. Kurulum oldukça basit ve kurulum dosyası oldukça küçüktür.

Python İndirme Linkleri

 

 

Python Destekleyen İşletim Sistemlerim

 

Platform sys.platform os.name
AIX aix on Python3.8+, (**) posix
Cygwin cygwin ?
FreeBSD freebsd5freebsd6, … posix
Java java (with a suffix?) ?
Linux linux on Python 3, linux2 on Python 2 (*) posix
macOS darwin posix
NetBSD netbsd (with a suffix?) posix
OpenBSD openbsd5 posix
Solaris sunos5 posix
Windows win32 nt

 

Python Kurulumunda Anaconda’nın Önemi

 

Anaconda platformunun python kullanıcıları için çok önemli bir yeri vardır. Anaconda bizler için bir çok hazır  Editör sağlarken env oluştururken kolaylık sağlar ve bir çok kütüphaneyi ve paketi içerisinde barındırır. Bu yüzden python öğrenenlere kesinlikle Anaconda Navigator ü yüklemelerini ve hazırda her zaman bulundurmalarını şiddetle tavsiye ederim.

Anaconda Navigator ücretsiz olup işlevsel bir çok araç sunmaktadır. Anaconda hakkında daha fazla bilgi almak için bu bağlantıya tıklayarak anaconda sayfasına ulaşabilirsiniz.

Anaconda İndirmek İçin ise Bu Linke Tıklayın.

 

IPAD Pro ve İphone Ipadler Üzerinden Python Yazmak İster Misiniz ?

Yıllardır ipad pro kullanıcısıyım. Klavyesini de kullandığım için yıllarda güzelce kod yazabilceğim bir ipad platformu ihtiyacı duymuştum. Sonunda bunu bulabildim. Hem dosyalama hem kod açma hemde paketleriyle beraber bu app benim için büyük avantajlar sağladı. Ücretli bir uygulama ancak benim açından parasını hakkettiğini düşünüyorum.

https://apps.apple.com/us/app/pythonista-3/id1085978097

 

 

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
süreyya
süreyya
10 ay önce

merhaba mac kullanıyorum da python kodları mac bilgisayarda farklı komutlarda mı çalışıyor bununla ilgili bir listeniz var mıdır kodlar ve ne anlama geldikleri ile ilgili. Ben yeni öğreneceğim inşallah ama normal pclerde kullanılan bazı kodlarla mac bilgisayarda kullanılan bazı kodlar farklı onun için size sorayım dedim sitelerde dolaşırken.