Python / Uncategorized

Popüler Python Kütüphaneleri

Python'ın bu kadar başarılı ve çözüm odaklı bir yazılım dili olmasının en büyük sebeplerinden biri kütüphanelerdir. Sürekli güncel tutulan bu yazıda popüler python kütüphanelerini ve kullanımlarını paylaşacağız.

 

Pillow bir görüntü işleme kütüphanesidir. Görüntü işlerken basit ve ort seviye işlemlerde bizlere büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Örnek: Binlerce görselimiz mevcut ancak bunlara watermark eklemek istiyoruz. Pillow size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Matplotlib ile çok yetenekli ve estetik grafikler çizebilirsiniz. Bunları biçimlendirmek oldukça kolaydır.

Örnek: Excel kullanarak hazırlaıdığınız bir grafiği çok daha estetik ve hızlı bir biçimde Matplotlib üzerinde de hazırlayabilirsiniz.

Numpy ile matematiksel işlem kapasitenizi fazlasıyla arttırabilirsiniz. Python bu kütüphane ile en büyük rakibi olan matlab ile kalitelibir rekabete girebiliyor. Numpy dizi oluşturma konusunda ve matris üretiminde büyük avantajlar sağlıyor. Mühendislik hesaplamaları ve finans gibi alanlarda kullanılır

Python'ın en popüler eklentilerinden biri olup aynı zamanda python'ın popüler olmasını sağlayan kütüphanelerden biridir. Gerçek zamanlı görüntü izleme ve işleme işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Örnek: Yüz tanıma teknolojileri

Makine öğrenmesinde kullanılan bir kütüphanedir. Oldukça gelişmiş bir ağ sistemi (Yapay Sinir Ağı) kurmanız için idealdir.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments