PHP

Php Matematiksel İşlemler

PHP diğer programlama dillerinde olduğu gibi matematiksel işlemler yapmaya müsaittir. Php’de başta;

  • Toplama
  • Çıkarma
  • Çarpma
  • Bölme
  • Kalan

hesaplama olmak üzere bir çok hesaplama yapabiliriz. Temel matematiksel işlemler bu işlemlerin operatörleri tarafından yapılırken gelişmiş matematiksel işlemler fonksiyonlar ile yapılabilmektedir. Temel operatörleri bu yazı içerisinde fonksiyonları ise ayrı ayrı işleyeceğiz.

PHP Toplama İşlemi Operatörü

 

PHP’de toplama işlemi operatörü olarak ” + ” sembolünü kullanmaktayız. Bu operatör ile string ve float gibi veri türlerini toplayabiliriz.

Örnek

<?php

$a=15;
$b=20;

$c=$a+$b;


?>

PHP Çıkarma İşlemi Operatörü

 

PHP’de çıkarma işlemi operatörü olarak ” – ” sembolünü kullanmaktayız. Bu operatör ile string ve float gibi veri türlerini toplayabiliriz.

Örnek

<?php

$a=15;
$b=20;

$c=$a-$b;


?>

PHP Çarpma İşlemi Operatörü

 

PHP’de çarpma işlemi operatörü olarak ” * ” sembolünü kullanmaktayız. Bu operatör ile string ve float gibi veri türlerini toplayabiliriz.

Örnek

<?php

$a=15;
$b=20;

$c=$a*$b;


?>

PHP Bölme İşlemi Operatörü

 

PHP’de bölme işlemi operatörü olarak ” / ” sembolünü kullanmaktayız. Bu operatör ile string ve float gibi veri türlerini toplayabiliriz.

Örnek

<?php

$a=60;
$b=20;

$c=$a/$b;


?>

PHP Kalan İşlemi Operatörü

 

PHP’de kalan işlemi operatörü olarak ” % ” sembolünü kullanmaktayız. Bu operatör ile string ve float gibi veri türlerini toplayabiliriz.

Örnek

<?php

$a=25;
$b=20;

$c=$a%$b;


?>

Kalan işleminde bir sayının diğer sayıya bölümünden kalan sayı hesaplanır. Örneğin 25 sayısının 20 sayısından bölümünde kalan 5’tir.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments