Yapay Sinir Ağlar

Yapay Sinir Ağı Nedir ?

Yapay sinir ağları başka bilim ve tekniklerle ilişkisi yüksek bir kavram olduğu için, YSA yani yapay sinir ağlarını parça parça ve basitleştirerek anlatmaya çalışacağım.

  1. Yapay sinir ağları ağırlıklı olarak eldeki verileri işleyerek tahminler yürütme amaçlı planlanan metotlardır.
  2. Yapay sinir ağları dijital anlamda öğrenebilme yeteneğine sahiptir.(Makina Öğrenmesi). Bu aslında ilk maddeye bağlı olarak oluşuyor.
  3. Algoritmalar yardımıyla planladığımız fonksiyonlarda değişken ve formul sayısının artmasıyla karmaşıklaşan ve neredeyse çözümü imkansız olan problemlerde 100% doğru olmasa da çok yakın tahminleri Yapay sinir ağları sayesinde oluşturabiliriz.
  4. Bilinenin aksine çok yeni bir yöntem değildir. 1900’lü yılların ortalarında ilk kez ortaya çıkmıştır. Ancak Python , R , Matlab gibi programların çıkması ve yeteneklerinin artmasıyla popülerlikleri ve kullanımları artmıştır.
  5. İnsan beyninin çalışma şekli göz önüne alınarak hazırlanmaktadırlar. İsmini de tam olarak buradan almaktadır.
  6. Veri madenciliğinde sık kullanılır
  7. Bir örnek verirsiniz bunu anlar ve öğrenir bundan sonra o yeni tahminler yürütmeye başlar.
  8. Genellikle elimizdeki verinin bir kısmını öğretmek amaçlı kalan kısmını ise test etmek amaçlı kullanırız.
  9. Sadece python’a özel bir sistem değildir. Bu bir fikir yürütme şeklidir. Kod olmadan bile yapabilirsiniz(Ama nasıl ?)
  10. Bir örnek vererek bitirmek yukarıda öğrendiklerimizi pekiştirmemizi sağlayacaktır. Örneğin bir alışveriş sitesinde bugün bir beats kulaklık, 2hafta sonra ipad pro pencil 2 ay sonra da saman kağıdı defter aldığımı varsayalım. Yapay sinir ağları 3 yıl sonra benim Volkswagen Beetle alacağımı tahmin edebilir. Buradaki ilişki daha önce aldığım ürünler arasındaki bağlantıdan çok 3 yıl önce beats kulaklık ,ipad pro pencil ve saman kağıdı defter alanların şimdi ne aldıklarını analiz etmesi ve böyle bir bağlantı kurmasıyla alakalıdır.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
document.addEventListener( 'wpcf7mailsent', function( event ) { location = 'https://www.cagrigungor.com/tesekkurler/'; }, false );